Skip links

Meselemiz:

Kaş’ın güzel sahillerinden birindeyiz. Denizi seyrediyoruz. İlk olarak buz gibi bir içecek istedik. Plastik bir kap ve pipetle sunuldu. Sadece yarım saat kullandığımız bu plastikleri çöpe atıp keyifli bir yüzme seansına geçtik. Ancak, suyun içinde yüzen plastik şişeler ve poşetler ayaklarımıza dolanmaktaydı. Bunlar sadece gözle görebildiğimiz plastiklerdi. Okyanusun yüzeyinde görünen plastik çöpler, toplam plastiğin sadece %1’ini temsil ederken, geriye kalan %99 plastiğin, mikro-plastik olarak derinliklerde bulunduğunu hatırladık. Öğle vakti merkez çok kalabalık. Yaz sezonu en çok turistin geldiği, işletmelerin en çok iş yaptığı dönem. Biliyoruz ki, Akdeniz’deki çöplerin %95’ini plastik atıkları oluşturuyor ve bu atık yaz sezonunda yoğun turizm faaliyetleriyle %40 artıyor. İşte bizim meselemiz bu! Amacımız, tek kullanımlık plastiklere hayır diyen, alternatif ürünlerin varlığından haberdar olan, doğaya saygılı yaşam alanları yaratan işletmelerle çalışmak. Bireysel etkiden kollektif etkiye geçmenin gücüne inanıyoruz. Kullanıcı, işletme ve etki alanı büyük paydaşların bu dönüşümü birlikte sağlayacağına güveniyoruz.

Kollektif etkiden aldığımız güç ile Plastiksiz İşletmeler ile Etki Pozitif Dönüşüm projemizi yazdık.

Bu proje, belirlenen iki uygulama alanı olan Kaş ve Gökçeada’da 2023 yılı Ocak ayında Etki Çemberleri Vakfı tarafından Raw Vakfı ortaklığında uygulamaya kondu. Proje, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA3, SKA13 ve SKA14) katkıda bulunmak üzere, Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı (SGP)- Plastik İnovasyon Programı kapsamında destekleniyor ve yerel yönetimler projeye katkı veriyor.

Proje sürecimizde yerel işletmeler aracılığı ile, tek kullanımlık plastiklerin olmadığı/sunulmadığı bir alışveriş ve turizm kültürünün geliştirilmesini hedefliyoruz.Bu amaçla, restoranlar, kafeler, oteller ve diğer işletmelerle iş birliği yaparak plastik kullanımını azaltmaları ve çevre dostu alternatiflere geçmeleri konusunda işletmelere rehberlik sağlarken, güçlenmeleri ve desteklenmelerine yönelik faaliyetler gerçekleştiriyoruz

Neden İşletmelerle Hareket Etmek Önemli? Tek kullanımlık plastiklerini azaltan işletmeler; kullanıcılar, diğer işletmeler ve tedarikçiler üzerinde dönüşümü hızlandırıcı etkiye sahipler.

Kaş ve Gökçeada’nın plastik kirliliğiyle mücadelede öncü bölgeler haline gelmesi durumunda diğer bölgelere ilham olacağına inanıyoruz.

Amaçlarımız İçin Neler Yapıyoruz?

● Farklı alanlarda çalışan Gökçeada ve Kaş’taki işletmelerin (oteller, marketler, kafeler, restaurantlar, pazarcılar, kasaplar vb.) tek kullanımlık plastiklerin çevreye zararları konusunda farkındalıklarının arttırılması

Proje ekibi, Gökçeada’da 40, Kaş’ta 50 olmak üzere toplamda 90 farklı işletme ile (oteller, marketler, kafeler, restaurantlar, pazarcılar, kasaplar vb.) yapılandırılmış plastiksiz işletme farkındalık görüşmeleri gerçekleştirdi. Görüşmeler sonrasında işletmelere “Plastiksiz İşletme- Farkındalık Kit”leri tanıtıldı ve plastiksiz tedarikçiler listesi paylaşıldı. Her bir işletme için ihtiyacına göre sürdürülebilir ürün siparişi verildi.

●Farklı alanlarda çalışan Gökçeada ve Kaş’taki işletmelerin (oteller, marketler, kafeler, restaurantlar, pazarcılar, kasaplar vb.) tek kullanımlık plastik tüketimlerini azaltmaları için güçlendirilmesi

Yapılandırılmış farkındalık görüşmeleri sonrasında, projeye katılım göstermek isteyen 55 işletme ile plastiksizleşme planını içeren taahhütname imzalanarak ortak çalışma yürütülüyor. Tüm hedeflerini gerçekleştiren işletmelerin plastiksiz işletme olduklarını görünür kılabilmeleri için işletmelere materyal desteği ve görünürlük sağlanacaktır. Bunun yanı sıra projeye katılan kadın işletmecilerin hikayeleri de ön plana çıkarılıyor.

Explore
Drag