Skip links

Kaş’ta Plastiksiz Denizler İçin “Etki”li Çağrı

Etki Çemberleri Vakfı’nın UNDP’nin GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen “Plastiksiz Kaş Projesi”, Koton’un kurumsal katkılarıyla 7 Haziran’da Dünya Okyanus Günü’ne atfen Kaş’ta düzenlenen özel bir etkinlikle kamuoyuna tanıtıldı. Plastiksiz Kaş Projesi’nin paydaşları ile bir araya gelinen bu etkinlikte, Dünya Çevre Haftası’nın bu yılki “#BeatPlasticPollution/ Plastik Kirliliğine Son Ver” çağrısına tam destek verildi. Modadaki ve doğadaki sürdürülebilirlik odaklı dönüşüme katkı sunan Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz ve Etki Çemberleri Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Gezgüç’ün ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda proje kamuoyuna tanıtılırken sularımızın karşı karşıya kaldığı plastik kaynaklı tehlikelere de dikkat çekildi. UNDP Sudaki Yaşam Savunucu, Rekortmen Milli Sporcu ve Koton Suya Saygı Koleksiyonu Yüzü Şahika Ercümen de canlı yayınlanan bir dalış gerçekleştirerek, sularımızdaki plastik alarmını gözler önüne serdi. Bu buluşma ile, plastiksizleşme yolculuğuna adım atan işletmeler ziyaret edildi ve yolculukları hakkında bilgi alındı.

Plastik Kaş Projesi’nin Lideri, Etki Çemberleri Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Gezgüç, dünyada her yıl yarısı yalnızca bir kez kullanılmak üzere tasarlanmış 400 milyon tondan fazla plastik üretildiğini hatırlatarak, ‘’Sadece Akdeniz’e günde yaklaşık 144 ton ile plastik bırakan bir ülkeyiz ve maalesef bu alanda diğer ülkeler arasında birinci durumdayız.

Denizlerimizi plastik atıklardan koruyabilmek için Plastiksiz Kaş Projesi’ni başlattık. Bu alanda etkili bir mücadele için bir an önce tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması gerekiyor. Plastiksiz İşletmeler ile Etki Pozitif Dönüşüm’de kafe, restoran ve otellerle çalışıyoruz çünkü nihai kullanıcılara yönlendirici, birbirlerine ilham verici ve tedarikçilere de yeşil ürün sağlamaları için teşvik edici bir rolleri olduğunu görüyoruz.” dedi.

Etki Çemberleri Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Gezgüç ile birlikte etkinliğe ev sahipliği yapan Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, proje hakkında şunları
söyledi: “Suya Saygı diyerek hazırladığımız özel koleksiyonlar ve bir süredir titizlikle yürüttüğümüz farkındalık çalışmaları ile su konusunu odağımıza almış durumdayız.

Çevreye duyarlı ürünler üreterek, plastik kullanımının azaltılmasını destekleyerek, sektörümüzü de bu hareketimize davet etmek üzere önemli adımlar atıyoruz. Bugün ülkemizin nadir güzelliklerinin ve deniz altı yaşamının bulunduğu Kaş bölgemizde başlayan ‘plastiksizleşme’ mücadelesinin örnek teşkil etmesini, diğer sahil illerimizdeki işletmelere model olmasını gönülden diliyorum. Değişim ancak ve ancak birlikte mümkün!” dedi.

Explore
Drag